Main Menu Site

Translation thanks to Selcuk Yuecekent at www.geo-touristik.net

Bir metreyi asan dev kristal olusumlari insanlari hayran eden mineraller dünyasinin kuskusuz en heyecanli yapitlari arasinda yerlerini almaktadirlar. Eskilerden beri sayili mineraloglar bu dev kristallerin olusumunu ve yapisini arastirip anlamak istemislerdir. Ancak böyle arastirmalar oldugu halde bir çok dev kristaller eski zamanlardaki iletisim zorlugundan da kaynaklanarak henüz kesfedilememis ve bu günlere dek gizli kalmislardir.

Mexiko- Naica-cukurundaki Jips-dev kristalleri

„Dev kristaller projesi“ bu günlerinde de getirdigi uluslararasi iletisim imkanlarindan da yararlanarak olagan üstü büyük kristaller hakkindaki bilgi eksikligini gidermek ve arastirma sonuçlarini bu web sayfasinda açiklama amaçlidir. Bu sayfanin mümkün oldugu kadar çok ilgilenene ulasabilmesi için sayfa yapimcisinin ana dili Almanca oldugu halde Ingilizce olarak hazirlanmistir.

Büyük kristaller tabiatin narin ve çogunlukla essiz yapitlaridir. Gelecek nesillere ulasabilmeleri için bizim özel korumamiza muhtaçtirlar. Lütfen mineraloji dünyasinin bu çok nadir ve degerli yapitlarinin korunup muhafaza edilebilmesi için sizde yardimci olun!

Eger sizinde dev kristaller hakkinda sorulariniz ve bilgiye ihtiyaciniz bulunmaktaysa, lütfen hiç çekinmeden bize bildirin. Bizim yazisma ve posta adresimizi buraya tiklayarak bulabilirsiniz.

Sayfalarimizda büyük bir zevkle dolasmanizi diler ve sizlerden bilgi alip yazismaktan da büyük mutluluk duyariz. Eger bu projeye sizde katilmak ya da yardim etmek isterseniz lütfen bize bir mail gönderin yada bu sayfaya yi tiklayip bir bakin.

 

Ilginize çok tesekkür ederiz!

Thomas Krassmann, Aralik 2004